24.-25. augustil kogunesid meie juures erinevatest Eesti paikadest pärit noored, kes olid aasta jooksul jäänud silma Eesti Teadusagentuuri erinevate projektide raames: teadustööde konkursil, olümpiaadidel, võistlustel jne. Ees ootas kaks päeva täis põnevaid tegevusi Rakett69 teaduslaagris.
Esimesel päeval pandi noorte teadmised kohe proovile – osalejad jagati kahte gruppi ning seejärel viidi läbi Rakett69 Teadusstuudiote teadussessioonid. Näiteks tuli ühel grupil piiratud aja sees olemasolevatest vahenditest meisterdada sorteerimismasin, mis erineva suurusega pallikesed erinevatesse topsidesse sorteeriks.
Peale maitsvat lõunasööki suunduti väikese jalutuskäiguga külastama Politsei- ja Piirivalveameti lennusalka, kus oma ala eksperdid tutvustasid noortele piirikontrolli, otsingu- ja päästetöödega seotud masinaid ja tegevusi. Kuulda sai nii iganädalasest tööst, ekstreemsetest päästeoperatsioonidest kui ka uurida väikese patrull-lennuki Beechcraft Super King Air 350ER sisemust. Aeg möödus peaaegu sõna otseses mõttes lennutiivul!
Stuudiotes ootas noori üllatusesineja – füüsik ja Rakett69 teadlane Aigar Vaigu! Peale õhtusööki viidi aga läbi meeleolukaid võistluseid, mille märksõnadeks meeskonnatöö ja kommunikatsioon. Nalja sai palju, kuid kindlasti õpiti mängude kaudu nii teineteist kui ka iseennast palju rohkem tundma.
Teise päeva esimeseks ülesandeks oli kõht putru täis süüa, et seejärel lahendada tõeline väljakutse – Rube Goldbergi masina valmistamine. Juhendajateks ja abilisteks olid Kvark tiimiliikmed Raid ja Gregor, kes ka Rakett69 saate teadustoimetuses tegutsevad. Kui Rakett69 finalistidel on selle jaoks aega mitu nädalat ettevalmistustööd ning lisaks 48 tundi ehitamiseks, siis laagris pidid noored hakkama saama vaid 3 tunniga. Jälle see meeskonnatöö ja kommunikatsioon! Kuigi masina lõpuni kulgemiseks tuli paaris kohas veidi kaasa aidata, oli tulemus suurepärane ning imetlusväärne!
Peale lõunasööki suunduti külastuskäigule Ülemiste Citys asuvate edukate ettevõtete juurde – Helmesesse ja Thermorysse. Noori võõrustanud personalijuhid rääkisid sellest, mida tööturule sisenedes arvestama peaks, kui oluline on haridus ja eelnev kogemus, milliseid boonuseid ettevõtted pakuvad ja palju muud. Kõik küsimused said vastused ning mitmetel noortel tekkis juba tõsisem huvi nendesse ettevõtetesse ka praktikale minna.
Ja oligi aeg kokkuvõtete tegemiseks, muljete kuulamiseks ning tänu- ja lõpusõnadeks. Iga noor lahkus laagrist diplomi, väikese kingikoti ja loodetavasti meeldejääva kogemuse võrra rikkamana.
Aitäh, Eesti Teadusagentuur, Lennusalk, Thermory, Helmes, Kvark ja Corny.
Uudis on avaldatud 27. augustil 2022.